معرفت
 
 
 
افسران - دل های مومنین...
 |+| نوشته شده در  پنجم مهر ۱۳۹۲ساعت   توسط   | 
 

یزد  در مرکز ایران است. این شهر بین رشته‌های شیرکوه و خرانق و در دره‌ای وسیع قرار گرفته‌است. آبادانی یزد از سدهٔ پنجم هجری به بعد بوده واتابکان فارس از مهم‌ترین عوامل پیش‌رفت این شهر در سده‌های گذشته به‌شمار می‌روند.

واژهٔ یزد در لغت به معنای مقدس و پاک بوده و وجه‌تسمیهٔ این شهر، سرزمین مقدس و شهر خدا است. یزد پناهگاه بسیاری از دانشمندان و بزرگانی بوده که در زمان حملهٔ مغولان به ایران در سده‌های هفتم و هشتم هجری، این شهر را سکونتگاه و محل زندگی خود قرار داده بودند.

مسجد جامع کبیر، مسجد امیرچخماق، مسجد ملااسماعیل، مسجد بندرآباد، مسجد آمنه‌گل، امامزاده ابوجعفر، آتشکدهٔ بهرام، باغ دولت‌آباد، خانهٔ رسولیان، خانهٔ عرب‌ها، خانهٔ لاری‌ها، خانهٔ ملک‌التجار، مدرسهٔ خان و مدرسهٔ شهاب‌الدین، بقعهٔ سیدخلیل، بقعهٔ دوازده‌امام، بقعهٔ سیدرضا، بقعهٔ فهادان، بقعهٔ شیخ‌داد، مقبرهٔ علی‌خاموش، بقعهٔ سیدپنهون، بقعهٔ سید رکن‌الدین، آب‌انبار شش‌بادگیری، امامزاده زید، امامزاده میرحسن، بقعهٔ زرندیان و بقعهٔ سادات از مهم‌ترین آثار باستانی یزد محسوب می‌شوند.این شهر به شهر بادگیرها معروف است.

 

واژه‌هایی که در تاریخها، سفرنامه ها،سیاحتنامه ها و دیگر مدارک تاریخی پیش ازاسلام، ماد و پارت و نیز پیش از ورود آریائیها به یزد داده شده‌است عبارتند از :

الف : آتشکده احمد قریشیان – ایز - ایزاطیخه – ایزدیس – ایساتیس – ایستخای

ک : کت – کتروا - کته – کث – کثه – که – کهثه

گ : گث – گبست

د: دارالسیاده – داراشیعه – داراالعباده – دارالمومنین

ش : شهر ایزد

ی : یزجی – یزد – یزدان شهر – یزدان گرد – یست – یسدی – یسن – یکس

واژه « یزش » به معنای ستایش و نیایش در زبان پارسی میانه‌است .

واژه « یزدان » یا « یزتان » نیز می‌باشد که معنای پاک، مقدس، فرخنده و در خور آفرین است به معنی ذات خدا است . یعنی آفریننده خوبی‌ها، پاکی‌ها و شهر خداست و این آخرین نامی است که در دوران ساسانیان بدان خوانده شده‌است .


ایساتیس یا « فرافر» عیناٌ شهر کنونی نبوده بلکه شش فرسنگ بالاتر از این شهر به سمت فرافر « هرفته » در دامنه کوه مهریز قرار داشت و شاید ایساتیس همان است که در جغرافیای بطلمیوس به نام « ایستیخای » در بیابان کارمانیا « کرمان » از آن یاد شده‌است . ایساتیس در آثار جغرافیایی پیش به گونه « ایزا طیخه » به معنی یزد هم آمده‌است .

کثه که بیشتر کتب نام یزد را بدان خوانده‌اند.ابن بلخی در كتاب فارسنامه كه در قرن ششم هجري تاليف شده نام اصلي يزد را «كثه» ناميده و احمد بن حسين بن علي كاتب نيز در قرن نهم در كتاب تاريخ يزد نام «كثه» را تاييد نموده که معنی شهر کوچک است زیرا درپارسی باستان این واژه به معنای کوچک است زیرا کثه در مقایسه با ایساتیس که شهر بزرگی بود در حومه یزد قرار داشته و کوچک بوده‌است . اصطخری درباره یزد می‌گوید :« کثه مرکز یزد، شهری است درحاشیه کویر دارای هوای خوب ودرعین حال واجد آسایش وتنعم شهر‌های بزرگ است » .

درزمان ساسانیان به فرمان احمد قرشیان در این محل شهری بناشد که آن را « یزدان گرد » نام نهادند و یزد گرد شهر را به دختر خود هدیه داد. واژه یزد نامی است باستانی که ریشه در « یشت » یا « یزت » و « یسن » داردبا مفاهیمی چون ستایش، نیایش، پرستش، ایزد و... که یکی از فصول پنجگانه اوستا هم با یکی از این نامها یعنی یشت خوانده شده‌است .

بعداز آمدن اسلام وگرایش مردم یزد به دین اسلام عنوان دارالعباده  به این شهر داده شد . زیرا علاء الدوله کالنجار از ملکشاه سلجوقی تقاضای حکومت یزد را کرده بود تادرآن جا به عبادت بپردازد. 

 اسامی منتسب به این شهر یعنی کثه (شهر دارای کتس=قنات)، فرافر (دژ بالایی)، هرفت (دژ نگهبانی)، ایساتیس (شهر دارای چشمه پوشیده نیرومند یا قنات نیرومند)، ایستیخای خبر بطلمیوس در صحرای کرمان ("ایس- تی-خا" به همان معنی ایساتیس) و یزد (شهر دارای چشمه پوشیده=قنات) نشانگر اهمیت دیرین و بزرگی این شهر کویری باستانی می‌باشند. وجه اشتقاق خود نامهای فارسی قنات یعنی کاریز (کا- ریز) و کتس (کت- اوس) هم چشمه ریزان و خانه چشمه‌است. آثار این قنات نیرومند تاریخی دورتر از خود شهر یزد در بین کوههای شیرکوه و مهریز باقی مانده‌است.

فرهنگ، زبان و گویش مردم یزد

مردم یزد به زبان فارسی رایج با پاره‌ای ویژگی‌های گویشی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند. در استان یزد برخی ویژگیهای گویشی میان شهرستانهای مختلف محسوس است. معتقدان به آیین زرتشتی در میان خود هنوز به زبان نیاکانشان سخن می‌گویند و بویژه مراسم مذهبی خود را با این زبان انجام می‌دهند. گویش یزدی بخشی از فارسی دری (فارسی خالص و اولیهٔ ایرانیان) است.

از دبیرستان‌های قدیمی یزد می‌توان به مارکار وایرانشهر وکیخسروی اشاره کرد که درنواحی مرکزی شهر قرلر دارند. استان یزد با بیش از ۵۲ درصد مصرف برق صنعتی یک استان صنعتی شناخته شده‌است که از نظر رتبه بندی کشوری نیز پنجمین استان صنعتی کشور شناخته می‌شود.

صنایع یزد

در یزد صنایع بزرگی همچون نساجی فرش،نساجی پارچه های طرح دار وساده وفولاد و معادن آهن ومعادن زغال سنگ ومعادن سنگ،وکارخانجات کاشی وکارخانه های کابل و فیبر نوری وصنایع غذایی جای گرفته‌است .صنعت زرگری یا طلا سازی در یزد از مهمترین و مشهورترین صنایع یزد در سطح کشور است.

سوغات یزد

  •  شیرینی(قطاب،پشمک،باقلوا،کیک یزدی، لوزهای پنجگانه، حاجی بادام، سوهان و نان برنجی و ارده ،حلوا ارده و ...)
  • پارچه  ترمه ،زری، مخمل،، دارایی یا ایکات، شمد،چادرشب،روتختی، دستمال یزدی و ...)
  • روانداز و زمین پوش
  • خاکینه (  سفال،سرامیک،کاشی و ...)
  • سایر (انار، گیوه، سریشم، زیورآلات طلا و ...)

آب وهوا

دارای آب و هوای اقلیمی ـ گرم و خشک بیابانی است و نوسان دما در تابستان و زمستان و حتی در شب و روز بالا و متغیراست از این نگاه می‌توان گفت: یزد دارای سه فصل است فصل بلند گرما (ازخردادتا شهریور) و فصل کوتاه سرما ( از آبان تا اواخر بهمن) آب وهوا دردیگر ماه ها،نه سرد است ونه گرم.

بخاطر آب وهوا وکویری بودن ،مهاجرت به یزد،بسیار کم بوده به همین دلیل،این شهر از لحاظ دین وایمان  وآداب وسنت،تا حد زیادی محفوظ مانده است.(تنهاورودی ها شهر، دانشگاههای یزد هستند...که امیدواریم برخی دانشجویان غیر بومی،باصحیح پوشیدن، حرمت نگه دارند)

 

 |+| نوشته شده در  بیست و یکم مهر ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 

مارهابرای زنجیره طبیعت مفیدند .بیشتر مارهای ایرانی، غیر سمی هستند.

ماره هابا چشمان گرد ،غیر سمی ولی اگر دارای چشمان لوزی شکل باشند،سمی هستند ونبایدتحریکشان کرد. 

 |+| نوشته شده در  بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
روزی یک استاد دانشگاه تصمیم گرفت تا دانشجویش را به مبارزه بطلبد. او پرسید: 

`آیا خداوند هر چیزی را که وجود دارد، آفریده است؟`
دانشجو شجاعانه پاسخ داد: "بله."
استاد پرسید:
"هر چیزی را؟"
پاسخ دانشجو این بود: "بله هر چیزی را."
استاد گفت: "در این حالت، خداوند شر را آفریده است. درست است؟ زیرا شر وجود دارد."

برای این سوال، دانشجو پاسخی نداشت و ساکت ماند. استاد که از این فرصت حظ برده بود ، توانست ثابت کند که ایمان و اعتقاد فقط یک افسانه است.
ناگهان، یک دانشجوی دیگر دستش را بلند کرد و گفت: "استاد، ممکن است که از شما یک سوال بپرسم؟"
استاد پاسخ داد: "البته."
دانشجو پرسید: "آیا سرما وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "البته،

دانشجو پاسخ داد:
"البته آقا، سرما وجود ندارد. طبق مطالعات علم فیزیک، سرما به دلیل عدم گرماست ما لفظ سرما را ساخته ایم تا فقدان گرما را توضیح دهیم."
دانشجو ادامه داد: "و تاریکی؟"
استاد پاسخ داد:
"تاریکی وجود دارد."
دانشجو گفت:
"شما باز هم در اشتباه هستید، آقا. تاریکی فقدان کامل نور است. شما می توانید نور و روشنایی را مطالعه کنید، اما تاریکی را نمی توانید مطالعه کنید.  تاریکی لفظی است که ما ایجاد کرده ایم تا فقدان کامل نور را توضیح دهیم."
و سرانجام دانشجو پرسید:
- "و شر، آقا، آیا شر وجود دارد؟
خداوند شر را نیافریده است. شر فقدان خدا در قلب افراد است، شر فقدان عشق، انسانیت و ایمان است. عشق و ایمان مانند گرما و نور هستند. آنها وجود دارند. فقدان آنها منجر به شر می شود."

و حالا نوبت استاد بود که ساکت بماند.

 

 |+| نوشته شده در  شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
اگر پس از دانلود واجراي فلاش پلاير در سيستم،آن نرم افزارباز نشد ويا پيغام ناقص داد،ورژن ويندوزتان پايين ميباشد وبايد به فكرنصب ويندوز بالاتري باشيد.
 |+| نوشته شده در  سوم مرداد ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
برای یکبار هم که شده،این موضوعات را بادقت گوش بدین ونکته های موردنیاز خودتان را یادداشت کنید

برای من عملکرد کبد وشیرینی جات وچایی وعسل وتوت سیاه،خیلی جالب بود....

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307163920.wma
کمرـ چشم ـ گوش ـ کلیه ـ کبد

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307186777.wma
 چشم ـ کبد ـ شیرینی جات (جالب وخوب)

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307226305.wma

پروتئین ـ قند ـ چربیها ـ ویتامینها

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307217207.wma

درمورد غذاها

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307200731.wma

صفرا ـ خون ـ بلغم ـ سودا

 http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307234105.wma

بیماریهاـ رنگها ـ غذا ـ زندگی

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307218829.wma

معده ـ بدن ـ استخوان (بصورت کامل)

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307219005.wma

تغزیه۱

http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1307182173.wma

تغزیه۲

 |+| نوشته شده در  چهاردهم خرداد ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
 

مطالعه و بررسي اينکه افراد چگونه به فضاي شخصي و اجتماعي خود مي نگرند و از آن

 استفاده مي کنند ” پراکسميک“ ناميده مي شود.

 

 

 |+| نوشته شده در  دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
 

زبان تن يا حرکت گفتاري عبارت است از:

مطالعه فرايند ارتباطات از طريق جنبش و حرکت اعضاي بدن به زبان ديگر :

ما از طريق ژستي که مي گيريم، طرز راه رفتن و ايستادن، تغيير حالت هاي چهره و چشم هاي خود و چگونگي ترکيب اين تغيير ها وکانال ها ارتباط برقرار مي کنيم.

تحقيقات مفصلي در دانشگاههاي انگلستان و آمريکا صورت پذيرفته حاکي از آنستكه: 70% آنچه در ارتباطات رد و بدل مي شود غير کلامي است.

 

 |+| نوشته شده در  دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
بخاطراینکه اغلب مردم،غذاها را خوب نمی جوندوزود فرو میبرند،این موادکم کم در اندام داخلی شکم،بصورت رسوب در می آیدو باعث مشکلاتی از قبیل یبوست...میشوند.

برای شستشوی و تخلیه مجاری داخلی ودرمان یبوست،از برگ درخت سنا استفاده شود.

میزان مصرف  برگ سنا برای افراد بزرگسال، تقریبا یک گرم است که می‌ توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه دم کرد، سپس صاف و میل نمود.

بهترین زمان مصرف ،شب هنگام است. گرچه می‌ توان این محلول تلخ را با نبات یا عسل شیرین کرد، ولی تلخی آن کاملاً از بین نمی‌رود.

در مصرف سنا نباید زیاده‌ روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از سنا به‌ طور ممتد و طولانی استفاده کرد، چون باعث تنبلی روده می‌ گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن را قطع نماییم.

نکته قابل توصیه اینکه سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر برای رفع یبوست از سنا به‌ طور وسیع در جهان استفاده می ‌شود، صنایع داروسازی قرص آن را تهیه نموده که در داروخانه‌های ایران موجود می ‌باشد.

قرص سنا را می ‌توان بین 2- 1 عدد در روز قبل از غذا مصرف کرد که از نظر مزه، شبیه به جوشانده ی این گیاه نیست.

 |+| نوشته شده در  سی ام اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
تصویری        http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305919214.wmv

صوتی          http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305921150.mp3

 |+| نوشته شده در  بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 

رفتارهای ایمپالسیو

impulsive

رفتارهای ایمپالسیو،رفتارهایی هستند که بدون تفکرانجام میشود(تکانه ایی)مثل ترسیدن

بردونوع:

۱ـ Objective قابل دیدن است مثل عصبانی،تب....

۲ـ subjectiveقابل دیدن نیست مثل هیجان،....

دریافتی ازمحیط بیرون برمغز هرانسانی،در ابتدای وارد قسمتی ازمغزبنام بادامک میشودکه مرکزتنظیم هیجانات میباشد.مثلا درطوفان هیجانی،رفتارهای تکانی انجام میشود مثل ترس ازتصادف ناگهانی که انسان بدون تفکر،خودرا پس میزند یاهنگام سوختن دست ،دراینجا مابدون فکرکردن،دست خودرا پس میزنیم.درواقع طوفانهای هیجانات،عقل را ضایع میکند.(چون واردبادامک مغزمیشود)که باید آنراباتمرین وآموزش کتنرل کنیم.پیامهابعدازآن به لوب پیشانی میرود.که مرکز تصمیم گیری است.

 هیجانات انباشته شده در بدن باعث سکته هاوکوتاهی عمرانسان میشود.مثل انباشته شدن خشم،ترس،اضطراب...

انواع هیجانات:

خشم،ترس،اضطراب،غم،شادی،نفرت،عشق،...

روشهای شناسایی هیجانات

با بستن چشمها و توجه درخود،میتوانید درصدهای آنرا در خود تعیین کنید.اگر چیزی نبود،درحالت بالانس هستید.ویابانگاه کردن به یکدیگر(نگاه عمیق)می توانیم هیجانات یکدیگر را شناسایی کنیم.

روشهای گوناگونی برای تخلیه هیجانات

 ۱ـ گریه کردن که درحقیقت گریه منطقی وطبیعی،برآمده ازعقل است.

۲ـ براساس احادیث،ذکرگفتن وپاه در آب سرد گذاشتن

۳ـ تکنیک تخلیه خشم ونفرت:چندلیوان آب نمک معمولی بنوشید واستفراغ کنید.(به شرط نداشتن بیماری فشار خون )

۴ـ یکی دیگر ازروشهای بسیار موثرتخلیه :مثلا فکرکنید دستانتون خیس هست وبرای خشک کردن ،آنرا به شدت تکان میدهید.این عمل را ۳دقیقه انجام دهید.هیجانات انباشته شده در بدن از نوک انگشتان تخلیه میشود(احساس سیال یاسبکی میکنیدکه بهترین احساس است)

۵ـ دستهارادرحالت تبرزدن قراردهید(فکرکنید چوب میشکنید)باصدای خروجی داد زدن

 

کنترل هیجان:۱ـ شناسایی هیجان۲ـ آسیبی به خود یا دیگران نرسانیم ۳ـ تخلیه آن

 دورانسان هاله ایی از مغناطیس است،که با عکسبرداری از این هاله،مشخص شده که میدان مغناطیسی قلب،بیشتراز مغز میباشد.دراین هاله مغناطیسی میتوان هیجاناتی مثل خشم (مثل دعوای دونفر)،اضطراب،غم،شادی،نفرت،عشق،...رامشاهده کرد.

 

 |+| نوشته شده در  بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305656822.mp3
 |+| نوشته شده در  بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
 http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305641587.mp3
 |+| نوشته شده در  بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
 http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305615661.mp3
 |+| نوشته شده در  بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
 http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305635911.mp3
 |+| نوشته شده در  بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305589807.mp3

سطح پتاسيم‌ پايين‌تر يا بالاتر در خون‌:

پتاسيم‌ به‌ همراه‌ سديم‌ و كلسيم‌ در حفظ‌ ريتم‌ طبيعي‌ قلب‌، تنظيم‌ تعادل‌ آب‌ بدن‌، انقباض‌ عضلات‌ و پيام‌هاي‌ عصبي‌ نقش‌ دارد.
سطح‌ پتاسيم‌ بالاتر از طبيعي‌:
ضعف‌ و فلج‌
ضربان‌  نامنظم‌ قلب در حد خطرناك‌ (ضربان تندو‌ كند قلب‌ ـ گاهي‌)
تهوع‌ و اسهال‌

سطح‌ پتاسيم‌ پايين‌تر از طبيعي‌:
ضعف‌ و فلج‌
فشار خون‌ پايين‌
ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌ و سريع‌ در حد تهديد حيات‌. (اين‌ حالت‌ شديدتر از افزايش‌ پتاسيم‌ بروز مي‌كند.)

- دربيماري‌ مزمن‌ كليه‌، دفع‌ پتاسيم‌ از كليه‌هاي‌ نارسا آهسته‌تر از حالت‌ عادي‌ بوده‌ و اين‌ موجب‌ افزایش پتاسيم‌ در بدن‌ مي‌گردد.
-

برخی علل پایین بودن سطح‌ پتاسيم‌شامل:
- مصرف‌ داروهاي‌ ادرارآور 
- از دست‌ رفتن‌ طولاني‌ مدت‌ مايعات‌ بدن‌ از طريق‌ استفراغ‌ يا اسهال‌
بيماري‌هاي‌ مزمن‌ كليه‌ در بعضي‌ مراحل‌ ممكن‌ است‌ با از دست‌ رفتن‌ پتاسيم‌ بدن‌ همراه‌ باشند.
- مصرف داروهایی مثل دیورتیك ها و كورتیكواستروئیدها می توانند باعث كمبود پتاسیم در بدن شوند.  هم در ورزشكاران و هم در افراد عادی، تهوع و استفراغ بیشترین علت كاهش پتاسیم خون و افزایش آن در ادرار می باشد.

پتاسیم یكی از مهمترین الكترولیت های موجود در بدن است كه باعث بهبود عملكرد كلیه ها، غدد فوق كلیوی، قلب، سلول های عصبی و عضلانی و نیز باعث حفظ تعادل آبی و اسیدی بدن می شود.

علائم كمبود آن در بدن شامل موارد زیر است:
خستگی، خواب آلودگی، ضعف عضلانی، یبوست، نامنظمی ضربان قلب و تأخیر در تخلیه معدی.
بهترین منابع غذایی پتاسیم: سویا، لوبیا سفید، عدس، موز، اسفناج،خیارسبز،... می باشد.


 

 |+| نوشته شده در  بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
 http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305645180.mp3
 |+| نوشته شده در  بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 
 http://www.upload.iran-forum.ir/uploads/1305536606.wmv
 |+| نوشته شده در  بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 

اطلاعات رتبه بندی پردرآمدترین رشته های تحصیلی دانشگاهی  توسط سیستم اطلاعات آموزشی جامع دپارتمان آموزشی آمریکا منتشر شده :

رتبه بندی تمامی رشته ها بر حسب درآمد سالیانه فارغ التحصیلان

در این رتبه بندی تنها درآمد دانشجویان دارای مدرک لیسانس، 25 سال سن با دو سال سابقه کاری مورد ارزیابی قرار گرفت.

لیست پردرآمدترین رشته ها:

1. مهندسی الکترونیک

2.مهندسی هوا و فضا

3.مهندسی شیمی

4.مهندسی نفت

5.مهندسی هسته ای

6.ریاضی کاربردی

7.مهندسی زیست پزشکی

8.فیزیک

9.مهندسی کامپیوتر

10.علوم اقتصادی.

(به نظرمن در ایران رشته های مهندسی الکترونیک ـ مهندسی نفت ــمهندسی کامپیوترـفیزیک 

علوم اقتصادی ـ  ـ مهندسی هسته ای رتبه های خوبی دارند.همچنین هرشغلی که برای کننده آن ازنظرزمان جاه افتاده باشد،دیگه فرصت سرخاروندن ندارد.)

 

 

 |+| نوشته شده در  چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت   توسط   | 

با مثبت ‌اندیشی، کنترل زندگیتان را به دست گیرید 

مثبت ‌اندیشی هنری است که می‌تواند به شما کمک کند بهتر زندگیتان را مدیریت کنید. برای اینکه یاد بگیرید چطور می‌توانید مثبت‌اندیش باشید، راه‌های زیادی وجود دارد. مثبت‌اندیشی چیزی نیست که یک روز از آسمان توی دامنتان بیفتد، بلکه مستلزم تلاش و یادگیری مهارت‌هایی خاص است. با شروع به مثبت اندیشیدن، خودتان را در موقعیتی قرار خواهید داد که به شما اجازه می‌دهد نه‌ تنها زندگیتان را بهتر مدیریت کنید بلکه کمکتان می‌کند اعتماد‌ به ‌نفستان را هم بالا ببرید.

 قدرت مثبت‌اندیشی

آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که افکاری که از ذهنتان می‌گذرند مسئول اتفاقاتی است که در زندگیتان می افتد؟ آنچه که فکر می‌کنیم دقیقاً همان ‌چیزی است که در زندگی بدست می آوریم. طریقه فکر کردن ما بر رفتار؛ احساسات و روحیه ما ، آنطور که همه ‌چیز را می‌بینیم و در موقعیت‌های مختلف چطور کنش و واکنش نشان می‌دهیم، تاثیر می‌گذارد. پس آنچه که در ذهن ما می‌گذرد خود زندگیمان است.   به محض اینکه مثبت‌اندیشی را شروع کنید، عزت و اعتماد به نفستان قوی و محکم خواهد شد .

قدرت مثبت‌اندیشی با تصویرسازی

قدرت ذهن، پس از قدرت روح، دومین ابزار قدرتمندی است که داریم و می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌ها حتی تمایلات و قدرت‌های فرا انسانی هم به ما بدهد (مثلاً در مواقع خطر).

افکار ما می‌تواند از ذهن ناخودآگاهمان عبور کرده و در آن ذخیره شوند که این می‌تواند بر رفتارها و واکنش‌های ما اثر بگذارد. افکار ما همچنین این توانایی را دارند که وارد ذهن ناخودآگاه اطرافیانمان هم بشوند. افکاری که با دیگران تقسیم می‌کنیم، باعث می‌شود به ‌طور مثبت یا منفی نسبت به ما جهت‌گیری کنند. ممکن است احساس عشق و احترام یا احساس عصبانیت و تنفر نسبت به ما پیدا کنند. افکار ما موجب عمل‌ها و واکنش‌های ما، نه تنها در دنیای ذهنمان بلکه در دنیای واقعی هستند.

 تابحال فکر کرده‌اید چطور می‌توانید در زندگیتان تغییر اساسی ایجاد کنید؟ ایجاد تغییر در زندگیمان فقط با کنترل کردن افکارمان میسر است، اینکه بتوانیم از منفی‌بافی دوری کنیم و فقط مثبت‌ها و زیبایی‌های زندگیمان را نشان دهیم. این قدرت فکر ماست! در زیر به 10 راه موثر برای کمک به شروع مثبت‌اندیشیدن اشاره می‌کنیم.

 1. شروع کنید به موفقیت فکر کنید.

یک تصویر غیرقابل ویرایش بعنوان یک شخص موفق از خودتان در ذهنتان ایجاد کنید. این تصویر قوی را همیشه همراهتان داشته باشید و اجازه ندهید هیچوقت از ذهنتان پاک شود. به مرور زمان، این تصویر با شما رشد یافته و جزئیات آن مشخص‌تر می‌شوند. هیچ‌وقت نباید با واقعیت تصویر عقلانی مبارزه کنید چون کار بسیار خطرناکی است. ذهن شما همچنین سعی خواهد کرد منافذ خالی آنچه ابتدا تصویر شده بود را پر کند. همیشه صرفنظر از اینکه چقدر در آن لحظه ممکن است همه چیز بد و زشت به نظرتان برسد، موفقیت را  به یاد داشته باشید.

هربار یک فکر منفی درمورد قدرت و توانایی‌هایی فردیتان به ذهنتان خطور می‌کند، سعی کنید سریع به یک چیز خیلی مثبت فکر کنید.

 2. موانع و ترس‌ها را دور بزنید.

 سعی کنید وجود هر مانعی را به حداقل برسانید. مشکلات باید بررسی شوند و به طور موثری با آنها برخورد شود تا از بین بروند،  

3. افکارتان را به تصویر تبدیل کنید.

به مغزتان بعنوان یک دستگاه پخش ویدئو نگاه کنید. خلاق باشیم و رویاپردازی کنیم.

افکار منفی تصاویر منفی ایجاد می‌کنند و درنتیجه واکنش‌های ما را منفی می‌کنند. همین اتفاق برای افکار مثبت می‌افتد که دقیقاً برعکس این عمل می‌کند و به سود ما هستند. برای شروع مثبت‌اندیشی باید این تصویر مثبت را در ذهنتان بسازید و از الهام و خلاقیتی که به شما می‌دهد استفاده ببرید.

4. به‌سادگی تحت تاثیر دیگران قرار نگیرید.

این یکی از هوشمندانه‌ترین توصیه‌هاست. نباید اینقدر تحت‌تاثیر دیگران قرار گیرید که بخواهید از آنها کپی کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند به اندازه‌ خود شما موثر باشد. یادتان باشد که باوجود اینکه یک نفر ممکن است بسیار فعال و موفق به‌نظر برسد، اما آنها هم ممکن است به همان اندازه کمبود اعتماد‌به‌نفس داشته باشد .

 5. خودتان را بهتر بشناسید.

سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید. ببینید چه چیزی موجب پایین آمدنتان یا ترس‌ها و سوءظن‌ هایتان شده است. امکان دارد که این احساسات منفی از کودکیتان ریشه گرفته باشد. سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید که این اولین قدم برای کنترل بهتر زندگیتان است.

6. از مهارت‌هایتان یک ارزیابی واقع‌بینانه به عمل آورید.

مهارت‌هایتان را ارزیابی کرده و بعد آن را بالا ببرید.  فقط زمانی که به خودتان ایمان پیدا کردید می‌توانید مثبت فکر کنید.

 7.  مثبت فکر کنید و خلاق باشید.

  یعنی بتوانید برنامه‌ریزی کنید، طرح‌ریزی کنید و اهدافی برای آینده‌تان درنظر بگیرید. از چیزهای خیلی کوچک روزمره شروع کنید. این می تواند اولین قدم برای سازمان دادن به افکارتان درمورد نحوه اجرای کارهایتان است.

 8. از زمانتان به طور موثر استفاده کنید.

شروع کنید افکارتان را به عمل تبدیل کنید. و راه‌هایی را برای ساده کردن کارهای روزانه پیدا کنید تا در زمانتان صرفه‌جویی شودولی از کیفیت کارها کم نشود.

 9. مشکلات هر روزتان را حل کنید.

برای حل بعضی از مشکلات تمرکز کنید  و بعد به قدرت مثبت‌اندیشی خود برای شکل دادن به قدم‌های بعدی زندگی جهت بدهید.

 10. دست از خیال‌پردازی برندارید.

بله خیال‌پردازی کنید! قدرت فکر کردن شما را به لحظات عالی می‌برد که موجب شادی و خوشحالیتان شده بوده است. می‌تواند به طور جادویی شما را به کنار ساحل ببرد انگار که به تعطیلات آمده‌اید! می تواند شما را به سمت صداها، رنگ‌ها، بوها و آدم‌های محبوبتان ببرد.

مواظب باشیدتا افکاروخیال پردازی  منفی درشماوارد وساخته نشود.

 |+| نوشته شده در  پنجم اسفند ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 

 

ezcffydabt6j247pqx3.jpg 

ورزش مجموعه فعاليتهاي بدني وامور جسماني است كه باعث سلامتي ونشاط مي‌شود. عمده‌ترين ثمره پرداختن به ورزش دست‌يابي به سلامت جسماني ورواني است. درتامين سلامت و تندرستي منظور كردن ورزش وفعاليتهاي جسماني به عنوان يك ضرورت دربرنامه‌هاي روزمره از اهميت ويژه اي برخوردار است.
ورزش صبحگاهي در شروع فعاليت آموزشي مدارس مي تواند عامل مهمي درايجاد نشاط وشادابي وتامين سلامت جسم وروح دانش‌آموزان باشد.
انجام اين برنامه درابتدا با افزايش تدريجي ضربان قلب توام است كه به آستانه تحريك براي افزايش استقامت عمومي مي رسد وسرانجام به حالت اوليه بر مي گردد.
اجراي ورزش صبحگاهي به طور منظم وروزانه مي تواند نقش بسيار مهمي دركسب آمادگي جسماني، رواني ونشاط وشادابي دانش آموزان داشته باشد. انجام فعاليت مداوم اثرات مثبتي بر بافت استخواني دارد. يافته هاي پژوهشي بيان داشته اند كه ورزش دررشد طولي استخوان تاثيري ندارد يا تاثير آن بسيار كم است همچنين برآرايش سلولهاي استخواني نيز بي تاثير است اما تاثير فعاليتهاي ورزشي در افزايش تراكم ورشد عرضي استخوان با افزايش مواد معدني درآن تاييد شده است وبي تحركي استخوان ها باعث كاهش مواد معدني وكاهش استحكام آنها مي شود. مرحله زوال استخواني دردختران، پس از سن 11 تا 14سالگي شروع مي شود، بنابراين دوران پيش از بلوغ مرحله بسيار مهمي در رشد استخواني آنهاست. استحكام استخوانها به تراكم موادمعدني درآنها ونحوه آرايش سلولهاي استخواني بستگي دارد.
اجراي برنامه ورزشي روزانه موجب ارتقا سطح آمادگي قلبي عروقي مي شود و نياز به صرف وقت زيادي ندارد درچنين برنامه اي لازم است كه ضربان قلب تا 140 بار در دقيقه افزايش يابد وپنج روز درهفته استمرار يابد.
فوايد مربوط به نرمشهاي روزانه فقط به كاهش خطر بيماريهاي قلبي عروقي خلاصه نمي‌شود، بلكه با تقويت سيستم ايمني بدن، باعث بالا رفتن سطح بهداشت رواني، عمربیشتر را به دنبال خواهدداشت.
انجام چند حركت ساده ومنظم آن هم درچند دقيقه بدن را در مقابل عوارض جسمي زيادي مصون مي دارد. يك برنامه ورزشي مناسب چگونگي تكرار تمرينات، شدت تمرينات و در نهايت مدت زمان اجراي تمرينات را در بر مي گيرد:
1-تکرار تمرينات حداقل 5 روز درهفته.
2-شدت تمرينات به قدري كه به نفس نفس بيفتد. اين به آن معناست كه تعداد ضربان قلب شما حداقل به 60 درصد حداكثر ضربان قلبتان افزايش يابد.
3-مدت اجراي تمرينات، حداقل تا 10دقيقه باشد تا براي بدن مفيد واقع شود.
نرمش مداوم باعث انبساط خاطر وشادابي مي شود، بيشتر افسردگي ها دركودكان در دوران ابتدايي ودر نوجوانان در دوره راهنمايي ودبيرستان است. اين افسردگيها بيشتر زاييده حوادث نامطلوب زندگي است كه معمولاً نياز به دارو و درمان ندارند و اگر عوامل ايجاد كننده آن برطرف شوند خود به خود درمان مي شوند.
تمرينات بدني و ورزش يكي از راههاي علاج وتسكين فشارهاي رواني است. از آنجا كه فشارهاي رواني مي توانند باعث بروز خستگي شوند، تمرينات بدني موجب بالارفتن قدرت عضلاني مي شوند وخون بيشتري درآنها جريان مي يابد واز ميزان خستگي و دردهاي عضلاني ناشي از فشارهاي رواني مي كاهد، همچنين تمرينات بدني با افزايش سطح آندروفين خون موجب بالا رفتن نشاط و شادابي در افراد مي‌شوند، بنابراين دانش آموزان قابليتهاي بيشتري براي فائق آمدن برمشكلات رواني را پيدا مي‌كنند. دانش آموزاني كه اقدام به فعاليت منظم مي‌كنند هدفمند واميدوار شده وتغييرات زيادي را دراهداف زندگي خود به وجود مي‌آورند.

نتيجه گيري:

ورزش مهمترين عامل در از بين بردن افسردگي‌ها ويا پيشگيري از به وجود آمدن اين نوع بيماريها است. ثابت شده است كه نرمشهاي مداوم روزانه موجب كاهش اضطراب، افسردگي، استرس وحتي تغييرات شخصيتي(پيدايش ديد مثبت تري نسبت به زندگي) مي شود.

 |+| نوشته شده در  بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 

کباب غاز یا رساله در حکمت مطلقه ی " از ماست که بر ماست " نقش جمله مضاف الیه ارسال – المثل و کنایه دارد .

هم قطار : کنایه همکار و همرتبه

قرار و مدار مانند آش ولاش ، لات و لوت = مرکب اتباعی است که چنین تعریف می شود :

دو لفظ که پشت سر هم می آیند و اغلب در حروف پایانی همانند هستند و لفظ دوم تاکیدی بر لفظ اول است و غالباً معنای خاصی ندارد . گاهی ممکن است کلمه ی مهمل در آغاز قرار بگیرد مثل آت و آشغال ، برو بچه ها ، گل و گشاد گاهی با واو و گاهی بدون واو می آید

 .....


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  چهاردهم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 

اقسام کلمه - فعل
معمولا در جمله یک فعل به نام فعل اصلی وجود دارد، اما گاه ممکن است جمله از یک فعل اصلی و یک یا چند فعل کمکی درست شده باشد که در آن صورت به آن عبارت فعلی(verb phrase) می گویند. حتی ممکن است  جمله از دو فعل اصلی ساخته شده باشد.
جملات زیر دارای یک فعل اصلی هستند که با زیرخط مشخص شده‌اند:

Tom is here.
Helen drew a picture.
My father works on the farm.

جملات زیر از یک فعل اصلی و یک یا چند فعل کمکی تشکیل یافته‌اند:

I will go home.
They have been working all day.

.....


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 

اعراب محّلی وتقدیری ( الإعراب المحلّیّ ، الإعراب التّقدیریّ )

 الف)انواع إعراب کلمات

 إعراب کلمات از نظر ظاهرشدن یاظاهر نشدن برسه نوع است:

1- ظاهری: برای اسمهای معرب  2- محلی: برای اسمهای مبنی   3- تقدیری: برای اسمهای معرب

.................

 


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  دوازدهم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 
- فعل معلوم: ناظم حسين را از مدرسه اخراج كرد.او ديوار را سفيد كرد.
- فعل مجهول كوتاه: او از مدرسه اخراج شد.ديوار سفيد
شد.(نشانه مجهول)
يعنى حسين از مدرسه اخراج كرده شد. يا ديوار سفيد كرده شد.

اينك مثال هاى ديگر:
- فعل معلوم: "او
كتاب را چاب كرد"،(اوچه چیزی راچاپ کرد؟.....کتاب را....پس مفعول بدون را، به جای فاعل می آوریم وفعل جمله،شد،مینویسیم.

فعل مجهول: "كتاب چاپ شد"

او زمين را تقسيم كرد"، "او كتاب ها را خريدارى كرد"، "او خواب شما را درست تعبير كرد"، "دشمن او را شهيد كرد"، "فريدون با فرهاد درباره كارش مذاكره كرد"، "او اين طرح را عملى كرد"، "او آن نقشه را اجرا كرد".
- فعل مجهول كوتاه: ،  "زمين تقسيم شد"، "كتاب ها خريدارى شد"، "خواب شما درست تعبير شد"، "او شهيد شد"، "با فرهاد درباره كارش مذاكره شد"، "اين طرح عملى شد"، "آن نقشه اجرا شد".

برخى ديگر از فعل هاى مركب با "واقع شدن" و "مورد... قرار گرفتن" و "آمدن" و "به عمل آمدن" و "رسيدن" و "به شمار آمدن" مجهول می شوند.

 |+| نوشته شده در  یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 

جمله در زبان  عربي داراي دو نوع است : اسميه و فعليه
1- جمله اسميه به جمله اي گفته مي شود كه با اسم  شروع شده باشد .
الطالبُ مجتهدٌ .
به اسمي كه جمله ي اسميه با آن آغاز مي شود مبتدا گفته مي شود .
....

ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  دهم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 

عمود منصف پاره خط چیست . ؟ عمود منصف پاره خط  خطی است که بر وسط پاره خط عمود شود .

 خواص عمود منصف

1-   هر نقطه روی عمود منصف تا دو سر پاره خط به یک فاصله است .

2-   اگر فاصله ی نقطه ای تا دو سر پاره خط به یک اندازه باشد آن نقطه حتما روی عمود منصف پاره خط قرار دارد .

عمود منصف:مکان هندسی نقاطی از صفحه که از دو سر یک پاره خط به یک فاصله هستند.(عمود منصف یک خط است.)   

عمود منصف پاره خط چیست . ؟ عمود منصف پاره خط  خطی است که بر وسط پاره خط عمود شود .

  

 

 


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  هشتم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 
دستور زبان رنگ ها
1 – كلمه اي كه رنگ را بيان مي كند )صفت( قبل از اسم آورده مي شود مانند : Red car اتومبيلِ قرمز
White bag كيفِ سفيد
This is a red car. اين يك اتومبيلِ قرمز است
That is a white bag. آن يك كيفِ سفيد است
دستور زبان درباره صفت ملكي ....


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  چهارم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط   | 
 
  بالا